APO’NUN KÜRT VE DİN MASKESİ

Başlık Yazar-Şair Veysel Boğatepe’nin son kitabına ait.

Veysel Boğatepe bu kitabında ABD-İsrail-AKP üçgeninde ve BOP çerçevesinde PKK’nın nasıl kullanıldığını, Apo’nun kurtarılma planlarını, AKP’nin görevini ve en önemlisi kitabın asıl konusu olan APO’nun gerçek yüzünü kendi çelişkileriyle tüm gerçekliğiyle ortaya koymuş. ‘Şeyh Sait’in devamıyım’ diyen Apo’nun emperyalist ülkelerle işbirliğini ve tüm Kürt İsyanlarının arkasındaki güçleri Apo’nun itiraflarıyla birlikte tüm çıplaklığıyla sergilemiş.

APO-VEYSELApo’nun kafasına bölücülük fikrinin daha anasının rahmine düşer düşmez başladığını iddia eden Yazar, Apo’nun kendisinin Suriye’ye geçişini Hz. İbrahim’in hicretine, yakalanışını Hz İsa’nın yakalanışı ile benzetmesini kendisini peygamberleştirme politikasına bağlamış. Ve Apo’nun kendisinden adeta bir Tanrı-kral yaratmaya çalıştığını açıklamış.

Nasıl oluyor da Marksist-komünist bir örgüt olduğunu iddia eden bir örgütün lideri kendisine dini bir referans gösteriyor ve hatta daha da ilginci; aşiret kültürüne övgüler yağdırıyor? Ayrıca Kürt Halkının lideri olmaya soyunmuş bir kişi nasıl Kürt aile yapısı ve kültürünü reddediyor ve  Kürtlerin dağdan başka bir coğrafyada yaşayamayacağını savunuyor? Bu ilginç iddia ve tespitler de bu kitaptan..

1979’da Apo’nun yerinin tespit edilmesine rağmen yakalanmaması, Özal’ın PKK’nın önünü nasıl açtığı, ANAP’ın yıkılmasıyla PKK’nın duraklama dönemine girmesi ve AKP’nin kurulmasıyla tekrar güçlenmesi; kitapta ANAP ve AKP’nin misyonu ile ilişkilendirilmiş.

Yine kitapta ki en ilginç iddialardan birisi de 3. köprünün isminin Yavuz Sultan Selim konulması ile ilgili. 3. köprüye bu ismin konulmasının sebebini Apo’nun sözlerinden öğreneceksiniz kitapta.

Apo için ‘İslam ve dinler ne ifade ediyor?’ ‘Apo bütün peygamberleri eleştirirken Hz İbrahim’i neden eleştirmemiştir’ ‘Recep Tayip Erdoğan hangi tarikata mensup?’ ‘Apo Kürt Halkını neden dul kadına benzetiyor?’ gibi tüm soruların cevabını bu kitapta bulabilirsiniz.

Ve ayrıca PKK ve Apo’yu eleştiren, gerçek yüzünü ortaya koyan bir yazar ve kitabının basıldığı yayınevinin(Togan Yayınları) MHP’lilerden tehdit telefonları alması ise ayrı bir tez konusu siyaset bilimcileri adına!

Bu kitap bugün Apo’dan barışçı, özgürlükçü, demokrasiden yana bir lider yaratmaya çalışanların suratına bir tokat gibi inmiş. Kitap sadece Apo’nun maskesini düşürmekle kalmamış, 30 yıllık PKK terörünü ve AKP’nin desteğini de özetlemiş. Mutlaka okuyunuz, yakın tarihi daha iyi anlamak adına…

Oğuz Kemal Özkan

NOT: Bu kitabı kitapdevrimi.com‘dan satın alabilirsiniz.
http://kitapdevrimi.com/apo-nun-kurt-ve-din-maskesi-veysel-bogatepe

Kategori: Kitap Eleştirileri

Bu Yazıya Yorum Yapın