HEPİMİZ SEVİLMEK İÇİN REZİLLEŞMEDİK Mİ?

Diye sormuş acı bir gerçeği hatırlatarak Pemra Oğuz yeni çıkan kitabı ‘Josef’te.

Romantik bir içgüdüden beslenen ama doğanın verdiği eğilimlere kendini bırakan gerçekte yaşayamayacağı bir ilişkiyi kurduğu hayal dünyasında yaşatan ve o ilişkideki rolünü ve arzularını tüm çıplaklığıyla ortaya koyan Yazar Pemra Oğuz sizi ahlak ölçülerinizi sorgulayacak bir dünyanın içine çekiyor.

İlk kitabı ‘Utanmazlık Mahareti’ ile dikkati çeken şiirleri Piramit Sanat’ta ‘Şehvetin Tadı’ adlı sergide sunulan Pemra Oğuz, yeni kitabı ‘Josef’te de Bedri Baykam’ın kapak yazısında yazdığı gibi sahte ilişkilere ve sahtekar hanımefendi görünenlere zehrini tükürmeye devam ediyor.

Yeri geliyor Josef’ine meydan okuyor yeri geliyor ahlak bezirganlarına.

Yeri geliyor Tanrı’ya, yeri geliyor ‘Aşk’a..

Yapış yapış bir duygusallıktan kaçsa da içgüdüsel olarak romantizmden ve aşktan beslenmeye devam ediyor..En büyük aşkı babasına olan dizelerinde en azından..

iki

 

‘Utanmazlık Mahareti’ ve ‘Josef’ birbirini tamamlayan, biri olmadan diğeri eksik kalacak gibi hissettiren iki kitap. Tıpkı Yazarın hayalinde yaşattığı ilişkinin iki kahramanı gibi..

 

 

Beyin ölümü gerçekleşmiş aşklardan sağ çıkmış bir kalbe sahip olmasını ‘ bana en çok inananlara önce ben inanmadım’ şeklinde dile getirdiği duygusuyla savruşturduğu hissedilen, Josef’ine ‘ağzına almadığın kelimeleri duymaktan korkmadığın gün gel!’çağrısıyla ahlak dersi, Josef’i öldüğünde mezar taşına ‘utanmazlık mahareti’ yazdıracağım diyerek erkeklik dersi veren Yazar, sevilme hastalığı ve bencilliğini de şu sözlerle özetliyor:

‘Sevilmek istiyoruz sevecek kişiyi emecek derecede,
Sevildikten sonra da onu bir kenara atacak şekilde’

‘Josef’ ile bu genç yazarın ismini daha çok duyacaksınız. Pemra Oğuz hepimize vicdan azabımız olmadan yaşamayı öğretecek gibi. En azından tabularımızı yıkarak…

Oğuz Kemal Özkan

 

NOT: Bu kitabı kitapdevrimi.com‘dan satın alabilirsiniz.

Kategori: Kitap Eleştirileri

Bu Yazıya Yorum Yapın